Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-04-27

Jak liczyć zasiłek, gdy wystąpi urlop opiekuńczy? Kadrowe nie wiedzą

Z przepisów nie wynika, jak traktować taką nieobecność. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest ona podobna do urlopu bezpłatnego, co będzie miało znaczenie przy ustalaniu, czy dany miesiąc wchodzi do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

26 kwietnia 2023 r. pojawił się w kodeksie pracy nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy, za który pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia. A wraz z nim palący problem, jak ten rodzaj nieobecności wpłynie na zasiłek chorobowy, gdy pracownik zachoruje w ciągu 12 miesięcy od skorzystania z takiego urlopu. Czy za taki miesiąc przyjąć wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej, czy jednak trzeba je uzupełnić? – pytają kadrowe i działy płac. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie odpowiada na to pytanie wprost.

Pięć dni w roku kalendarzowym

Zgodnie z dodanym art. 1731 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze pięciu dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten może być wykorzystany jednorazowo albo w częściach. Za członka rodziny, na którego można wziąć taki urlop, uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00