Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-10

Jak bezpiecznie zwolnić pracownika

Rozstanie z pracownikiem to w każdej firmie sprawa newralgiczna, ponieważ rzutuje na jej wizerunek wśród personelu, może wpłynąć na pozycję rynkową i - w zależności od okoliczności - może zakończyć się długotrwałym i kosztownym procesem sądowym. Jest to też jeden z mniej przyjemnych aspektów działalności, będący potencjalnym zarzewiem konfliktów, jednak większość pracodawców musi stawić mu czoła, przeprowadzając restrukturyzację przedsiębiorstwa. Tymczasem zasady rządzące zwolnieniami nie należą do najprostszych - często dochodzi do kaskadowych odesłań, niektóre przepisy stosujemy tylko wyjątkowo, inne wreszcie chronią szczególne grupy pracowników. Gdy nałożymy na tę sytuację jeszcze zwolnienia grupowe i różne podstawy zatrudnienia okaże się, że nie jest łatwo bezboleśnie rozstać się z pracownikiem.

Krzysztof Grodzicki

„Poradnik” stanowi przewodnik po zwolnieniach - eksponuje nietypowe i trudne zagadnienia oraz wskazuje najlepsze dla pracodawcy rozwiązania. Przestrzeganie prawa to bowiem jedno, a umiejętne z niego korzystanie - to już zupełnie inna sprawa. I tak, zajmujemy się porozumieniem stron, wypowiedzeniem i zwolnieniem bez wypowiedzenia. Omawiamy coraz częstsze sytuacje, gdy to pracownik inicjuje rozstanie. Wskazujemy na pułapki przy konsultacjach związkowych i zwolnieniach grupowych, zajmujemy się też osobami szczególnie chronionymi przed utratą pracy. Całość kompleksowo ujętej problematyki wraz z przykładami i praktycznymi radami zaczerpniętymi z doświadczenia autora z pewnością będzie dla Państwa stanowić istotną pomoc przy planowaniu i przeprowadzaniu restrukturyzacji zatrudnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę

Prawo przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy, z których najpopularniejszym jest oczywiście wypowiedzenie, jednak w praktyce często spotykamy też rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub bez niej albo też z winy pracodawcy. Przy transferze firmy i przy przywróceniu do pracy możliwe jest też „uprzedzenie” będące nietypową formą odejścia z pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00