Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-23

Odprawy w prawie pracy

Obowiązujący kodeks pracy przewiduje w swojej treści szereg świadczeń należnych pracownikom z różnych tytułów. Takim świadczeniem jest wynagrodzenie za wykonaną pracę, a także odszkodowanie należne pracownikom w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy, skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, z powodu naruszenia przy wypowiadaniu umów o pracę przepisów o wypowiadaniu tych umów czy też odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze jedno istotne świadczenie pracownicze - odprawy pieniężne.

Stan prawny na 24 września 2007 r.
Piotr Polański
radca prawny prowadzący kancelarię LEX & ARS w Warszawie
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
W „Poradniku”, który oddajemy do Państwa rąk, szeroko omówiliśmy odprawy należne pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę, odprawy dla rodziny zmarłych pracowników oraz odprawy pieniężne należne pracownikom na podstawie ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W każdej części niniejszego „Poradnika”, dotyczących poszczególnych odpraw, szeroko omówiliśmy kwestie dotyczące nabywania uprawnień do odpraw, wskazaliśmy adresatów tych uprawnień, wysokość odpraw i zasady obliczania ich wysokości, a także kwestie opodatkowania i odprowadzania składek na ZUS od otrzymywanych przez pracowników świadczeń. Szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy na omówienie zasad funkcjonowania tzw. zwolnień grupowych. Uznaliśmy bowiem, że koniecznym dla lepszego zrozumienia tej instytucji jest precyzyjne omówienie zasad działania i podlegania tym szczególnym rodzajom zwolnień.
Odprawa emerytalna i rentowa
Prawo i warunki nabywania odprawy emerytalno-rentowej zostały precyzyjnie określone w kodeksie pracy. Nie jest to nowy rodzaj uprawnienia pracowniczego.
Co prawda odprawa emerytalna i rentowa ustanowiona została jako świadczenie przysługujące wszystkim pracownikom ustawą nowelizującą ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 181, poz. 1288) z dnia 2 lutego 1996 r. Jednak już wcześniej występowała na szeroką skalę, głównie w przepisach regulujących w sposób szczególny uprawnienia niektórych kategorii pracowników oraz w układach zbiorowych pracy. Odprawa emerytalna i rentowa stała się zatem świadczeniem powszechnym od 1996 r. w wyniku nowelizacji kodeksu pracy. Od tej chwili stała się świadczeniem powszechnym, co oznacza, że dotyczy wszystkich pracowników, a nie jak dawniej wybranych, choć masowych grup zawodowych i poszczególnych branż.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00