Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-23

Wypowiedzenie i jego skutki prawne

Najczęściej stosowanym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie. Rozwiązaniu w tym trybie podlegają umowy zawarte na okres próbny, czas nieokreślony, czas określony (dłuższy niż 6 miesięcy), w tym umowa na zastępstwo i na czas sezonu, jeżeli takie zastrzeżenie znalazło się w treści kontraktu, a także umowa na czas wykonywania określonej pracy.

Stan prawny na 9 października 2007 r.

Adam Malinowski - radca prawny

Okres wypowiedzenia

Wielu kłopotów przysparza prawidłowe ustalenie okresu wypowiedzenia. Za termin rozwiązania umowy uznaje się ostatni dzień okresu wypowiedzenia, zgodnie z art. 30 § 21 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Dla umów, których okres wypowiedzenia obejmuje tydzień albo jego wielokrotność (art. 33 k.p., art. 34 pkt 2 i 3 k.p.), termin rozwiązania umowy przypada w sobotę. Natomiast dla umów, których okres wypowiedzenia obejmuje miesiąc lub jego wielokrotność, termin ten przypada w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego. Jeżeli upływ okresu wypowiedzenia przypaść ma na dzień ustawowo wolny od pracy, dzień ten przyjmuje się jako termin rozwiązania stosunku pracy. Trzeba pamiętać, że okres wypowiedzenia nie zaczyna biec od momentu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Po prostu odejmujemy od końcowej daty (rozwiązania stosunku pracy) ilość miesięcy bądź tygodni okresu wypowiedzenia. W ten sposób odcinek czasowy od dojścia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do adresata do pierwszego dnia okresu wypowiedzenia jest zwykłym stosunkiem pracy i np. pracodawca nie może w tym czasie wysłać pracownika na przymusowy urlop.

PRZYKŁAD

Spółka cywilna „Janus s.c.” zwolniła pracownika, wręczając mu wypowiedzenie w dniu 25 września 2007 r. (wtorek). Trzymiesięczny okres wypowiedzenia rozpocznie swój bieg w poniedziałek 1 października 2007 r., a zatem dopiero od tego dnia było możliwe wysłanie pracownika na przymusowy urlop, czy też zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Okres wypowiedzenia zakończy się zatem 31 grudnia 2007 r. Podobnie będzie z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Z kolei przy umowie na czas określony wypowiedzenie zakończyłoby się w sobotę za dwa tygodnie, czyli 13 października 2007 r. Z kolei wypowiedzenie rozpoczęłoby swój bieg 29 września (choć istnieją też poglądy, że dniem tym byłby piątek 28 września).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00