Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-31

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekwowanie długów w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Stąd przedsiębiorcy imają się różnych sposobów na uniknięcie konieczności komorniczej egzekucji długu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę, czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba dysponować wiedzą z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych. W „Poradniku”, który macie Państwo przed sobą, omawiamy egzekucję cywilną z uwzględnieniem pozycji zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Obie strony mogą bowiem aktywnie uczestniczyć w tym procesie i kształtować go wedle swoich potrzeb. Skupiamy się przy tym tylko na praktycznych aspektach prezentowanej problematyki, wskazując na możliwe korzyści i udogodnienia, ale również na pułapki w przepisach. Ich dobra znajomość jest bowiem podstawowa i potrafi przekształcić długotrwałą i uciążliwą egzekucję w proces, który przebiega w miarę bezboleśnie.

Stan prawny na dzień 22 lipca 2008 r.

Krzysztof grodzicki

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Omawiamy całość postępowania egzekucyjnego - wszczęcie egzekucji i wniosek egzekucyjny, wybór komornika, zawieszenie i umorzenie postępowania, powództwa przeciwegzekucyjne i skargę na czynności komornika, wreszcie opłaty i koszty egzekucji. Całość jest uzupełniana licznymi przykładami, orzecznictwem sądowym i wzorami pism. Wszystko po to, by szybko i skutecznie wyegzekwować należności i prowadzić efektywną działalność gospodarczą.

Wszczęcie egzekucji

Egzekucję wszczyna się, składając u komornika wniosek egzekucyjny wraz z oryginałem tytułu wykonawczego - najczęściej będzie nim wyrok sądu.

Wybór komornika

Warto wiedzieć, że możemy dokonać wyboru komornika, który zajmie się odzyskaniem długu. Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 167, poz. 1191 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 112, poz. 769) komornik co do zasady działa na obszarze swojego rewiru komorniczego. W rewirze może działać więcej niż jeden komornik. Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji lub dokonanie zabezpieczenia, do przeprowadzenia których jest właściwy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 120, poz. 779).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00