Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-03

Staż pracy a wynagrodzenie - aspekt płci

Pracodawca może stosować kryterium stażu pracy przy ustalaniu wynagrodzenia za pracę, jeżeli chce w ten sposób nagrodzić doświadczenie zdobyte przez pracownika, które umożliwia lepsze wykonywanie powierzonych obowiązków.

Agnieszka Bolesta-Borkowska

Wielokrotnie zdarza się, że to kobieta zarabia mniej, mimo że jest lepiej wykształcona od mężczyzny, czy też lepiej radzi sobie w stosunkach międzyludzkich na danym stanowisku pracy. Uzasadnienie dla niższego wynagrodzenia kobiety bywa różne: brak dyspozycyjności (cecha przypisywana na zasadzie stereotypu), kwestia krótszego stażu pracy.

Szeroko jest właśnie znany fakt z reguły niższego stażu pracy kobiet. Wiąże się to z późniejszym wstępowaniem na rynek pracy (i tu wchodzą w grę nie tylko kwestie obowiązków rodzinnych, lecz również zdobywania wykształcenia - często lepszego i wyższego niż w przypadku mężczyzn), ale także z przerywaniem kariery zawodowej w związku z założeniem rodziny i opieką nad dziećmi. W związku z powyższym staż pracy - jako wyznacznik wynagrodzenia - odgrywa rolę w utrzymywaniu różnic w wynagradzaniu między kobietami a mężczyznami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00