Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-03

LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH

Koszty uzyskania przychodu

- to wydatki, jakie ponosi podatnik w celu uzyskania przychodu z poszczególnego źródła. Przepisy aktów podatkowych (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) zawierają zamknięty katalog wydatków, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodów ponoszą nie tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, ale także podatnicy zatrudnieni.

Wyróżniamy 3 rodzaje kosztów uzyskania przychodu osiąganych przez osobę uzyskującą dochód z tytułu stosunku pracy lub stosunków pokrewnych:

w zryczałtowane koszty uzyskania przychodu - w przypadku uzyskiwania przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej koszty uzyskania przychodów zostały określone kwotowo. Wysokość kosztów, o jakie należy zmniejszyć osiągnięte przychody, zależy od: liczby zakładów pracy, w których pracownik jest zatrudniony, oraz położenia miejsca zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy (tzw. podwyższone koszty uzyskania przychodów). Koszty te wynoszą w latach 2007-2008:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00