Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-04

ZASIŁKI CHOROBOWE MOGĄ BYĆ WYŻSZE

Wykluczenie z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, premii, nagród lub innych dodatków płacowych, od których opłacono składkę ZUS, a które nie są faktycznie wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, jest niezgodne z Konstytucją RP.

Michał Culepa

Grażyna G. była zatrudniona w firmie prowadzonej przez Halinę O. na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z tą umową otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze. Poza nim przysługiwała jej jeszcze premia uznaniowa, przewidziana w regulaminie pracy obowiązującym u pracodawcy.

W dniach 11-31 maja 2004 r. Grażyna G. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Z tytułu niezdolności do pracy otrzymywała wówczas zasiłek chorobowy. Jednak zasiłek ten został przez pracodawcę obliczony z pominięciem wypłaconych wcześniej premii uznaniowych. Pani Grażyna stwierdziła, że takie ustalenie podstawy wymiaru zasiłku jest dla niej krzywdzące i zażądała ponownego przeliczenia zasiłku oraz wypłaty różnicy między kwotą otrzymaną a należną. Swoje roszczenia obliczyła na łączną kwotę 481 zł. Premie uznaniowe wypłacane w tej firmie były bowiem stosunkowo wysokie w porównaniu z wynagrodzeniem zasadniczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00