Gazeta Samorządu i Administracji 6/2005 z 14.03.2005, str. 31
Data publikacji: 07.03.2005
O przeznaczeniu zysku spółki gminnej decydują jej wspólnicy
MIENIE KOMUNALNE
pytanie
Czy dywidendy wypracowane przez spółkę stanowią dochód gminy czy dochód spółki? Dywidendy zostały za 2003 rok przeznaczone na płace zarządu. Czy jest to zgodne z prawem?
odpowiedź
Zysk wypracowany przez spółkę w danym roku obrotowym podlega podziałowi między wspólników (wypłata dywidendy), zgodnie z zasadami wynikającymi z uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników podjętej na podstawie art. 231 par. 2 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych, chyba że ze wskazanej uchwały lub bezpośrednio z treści umowy spółki wynika inny sposób zadysponowania zyskiem. Zarząd spółki nie ma prawa samodzielnie dysponować zyskiem spółki, chyba że wyraźnie zezwolą na to sami wspólnicy.
