Gazeta Samorządu i Administracji 6/2005 z 14.03.2005 [dodatek: Gazeta Samorządu i Administracji, str. 26]
Data publikacji: 07.03.2005
Kodeks pracy umożliwia wyciągnięcie konsekwencji służbowych w stosunku do pracownika nadużywającego telefonu służbowego do celów prywatnych
pytanie
Pracownik urzędu w sposób notoryczny korzysta w celach prywatnych z telefonu służbowego. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość wyciągnięcia w stosunku do niego konsekwencji służbowych, a jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
odpowiedź
Z pytania Czytelnika nie wynika, w jakim urzędzie pracuje. Do pracowników urzędów w większości przypadków mają zastosowanie szczegółowe pragmatyki służbowe. Przepisy Kodeksu pracy w tych sytuacjach stosuje się jedynie wtedy, gdy szczegółowe przepisy nie regulują zasad korzystania z telefonu służbowego. Z reguły jednak nie poruszają one kwestii odpowiedzialności odszkodowawczej ani odpowiedzialności porządkowej w stosunku do tzw. pracowników zwykłych (zatrudnionych na umowę o pracę). W związku z tym zagadnienie to zostanie przedstawione na gruncie Kodeksu pracy. Przepisy prawa pracy nie zawierają uregulowań, które w sposób szczególny normowałyby przypadki korzystania przez pracowników z telefonu służbowego w celach prywatnych. Nie oznacza to jednak, że w przepisach tych brak jakichkolwiek odniesień do tego rodzaju stanów faktycznych, dających podstawę dyscyplinowania pracowników. Chodzi zasadniczo o dwa zakresy regulacji, czyli:
