Gazeta Samorządu i Administracji 6/2005 z 14.03.2005, str. 40
Data publikacji: 07.03.2005
Nieudzielenie informacji naruszeniem obowiązków pracowniczych
Obowiązkiem pracownika samorządowego jest przede wszystkim wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie oraz informowanie organów, instytucji i osób fizycznych. Wobec tego uzasadnione będzie twierdzenie, że zaniechanie wykonywania obowiązku informowania poprzez nieudzielanie informacji lub udzielenie informacji niepełnej albo nieprawdziwej traktowane być powinno jako naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jawność życia publicznego, „przejrzystość działań administracji” utożsamiana jest z prawem do informacji. Stosowne regulacje prawne gwarantują każdej zainteresowanej osobie dostęp do informacji, ale korzystanie z tego prawa wymaga aktywnej jej postawy. Może ona mieć formę żądania wglądu do dokumentów urzędowych, dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy pochodzący z wyborów powszechnych lub po prostu żądania udzielenia określonej informacji. Poruszając temat jawności działań administracji, rzadko wskazuje się na inną, równie istotną kwestię. Jest nią udzielanie informacji z własnej inicjatywy organu administracyjnego, po to, aby dać osobie świadomość znajomości wszelkich dotyczących jej informacji. Generalnie można zagadnienie sprowadzić do pytania, czy urzędnik powinien postępować w myśl zasady „nie informuję, bo mnie o to nikt nie pyta”.
