Gazeta Samorządu i Administracji 7/2005 z 28.03.2005 [dodatek: Gazeta Samorządu i Administracji, str. 26]
Data publikacji: 21.03.2005
Nie można unieważnić aktu mianowania na podstawie przepisów k.p.a.
PRAWO PRACY
Pytanie
W 1987 r. otrzymałem mianowanie na inspektora powtórzone dwa razy w 1990 r. Po 14 latach dowiedziałem się, że jest nieważne, ponieważ w statucie z 1990 r. nie były określone stanowiska. Co mam zrobić? Czy istnieje instytucja prawa nabytego?
Odpowiedź
Mianowanie jest szczególnego rodzaju decyzją administracyjną, wywołującą skutki w sferze prawa pracy w postaci nawiązania stosunku pracy. Organ nie może stwierdzić nieważności takiej decyzji, powołując się na postanowienia Kodeksu postępowania administracyjnego.
Uzasadnienie
Mianowanie (niekiedy zwane nominacją) jest formą zatrudnienia pracowników samorządowych na stanowiskach pracy określonych w statucie gminy bądź związku międzygminnego (art. 2 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
