Gazeta Samorządu i Administracji 7/2005 z 28.03.2005 [dodatek: Gazeta Samorządu i Administracji, str. 36]
Data publikacji: 21.03.2005
Podstawowe uregulowania prawne
Oświadczenia majątkowe czas składać
Do 30 kwietnia najważniejsze osoby w strukturach wszystkich jednostek samorządu terytorialnego powinny złożyć oświadczenie majątkowe za poprzedni rok.
Obowiązek składania corocznych oświadczeń majątkowych przewidują: • art. 24 h ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym • art. 25c i nast. ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym • art. 27c i nast. ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.
W ustawach samorządowych obowiązki składania oświadczeń majątkowych uregulowane są w taki sam sposób, toteż omówienie unormowań prawnych dotyczących oświadczeń majątkowych przedstawione jest w niniejszym artykule na przykładzie ustawy o samorządzie gminnym, lecz należy je odnosić także do pozostałych dwóch ustaw.
W świetle zatem ustawy o samorządzie gminnym, do składania oświadczeń majątkowych zobowiązane są następujące osoby: • radny • wójt, zastępca wójta (odpowiednio burmistrz i prezydent miasta oraz zastępcy tych osób) • sekretarz gminy • skarbnik gminy • kierownik jednostki organizacyjnej gminy • osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną • osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
