Przegląd Dzienników Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej z komentarzem
To wojewoda będzie ogłaszał konkurs na regionalne lub lokalne programy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r. Wojewoda do 15 lutego 2008 r. przekaże ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania zbiorczą informację merytoryczną i finansową o zrealizowanych programach.
Wsparcie wyrównywania szans
Od 16 maja br. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 24 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r., warunków, jakie muszą spełniać te programy, podmiotów dokonujących oceny programów oraz sposobu i trybu wyboru programów, którym zostanie udzielone dofinansowanie (Dz.U. nr 86, poz. 575).
O dofinansowanie można ubiegać się na programy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży objęte Rządowym programem wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r. Projektodawcami i realizatorami programów wyrównywania szans edukacyjnych mogą być jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pożytku publicznego.
Program musi koncentrować się m.in. na podwyższaniu jakości funkcjonowania systemu oświaty przez wprowadzenie rozwiązań zwiększających efektywność kształcenia i wychowania oraz dostosowujących kształcenie do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy, a także na wdrożeniu nowego modelu pracy z uczniem skoncentrowanego na wyrównywaniu szans edukacyjnych.
Wnioski podmiotów ubiegających się o dofinansowanie będzie oceniał zespół powołany przez wojewodę (4 osoby, w tym również przedstawiciel kuratora oświaty) pod względem formalnym, merytorycznym i finansowym. Pod uwagę będą brane m.in.: celowość programu, jego jakość, zgodność z regionalną lub lokalną polityką edukacyjną, wysokość kosztów obsługi. Wojewoda ogłosi listy realizatorów, natomiast podmiot, któremu zostanie przyznane dofinansowanie, będzie musiał podać do publicznej wiadomości zakres świadczeń edukacyjnych dla uczniów i warunki uczestnictwa w programie. Dofinansowanie przyznane przez wojewodę będzie miało formę dotacji. Będzie ono stanowiło 70 proc. środków niezbędnych do realizacji programu. Pieniądze te przekaże wojewodzie minister finansów, uwzględniając limit na ten cel dla województwa. Podmiot, który otrzyma dotację, może przeznaczyć nie więcej niż 5 proc. środków na obsługę programu. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe przekaże wojewodzie do 28 grudnia 2007 r.

