Przemiany w systemie kontroli - od absolutorium do audytu zewnętrznego
Kontrola i nadzór są systemami, które, jak każda czynność, wymagają modernizacji i unowocześniania. Od procedury absolutorium gminnego przechodzi się obecnie do bardziej wyrafinowanego audytu wewnętrznego. Przygotowywane jest też wprowadzenie do samorządów audytu zewnętrznego. Realizować go będą regionalne izby obrachunkowe.
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w ustawie o finansach publicznych. Jednym z celów nowelizacji jest polepszenie systemu nadzoru w samorządach ze szczególnym uwzględnieniem kontroli wydawania środków unijnych. - Pieniądze unijne to wielka szansa, ale i zagrożenie. Bez sprawnego systemu nadzoru, gdy po kontroli organów Komisji Europejskiej okaże się, że pieniądze wykorzystane zostały niezgodnie z przepisami, to konsekwencje mogą być straszne - powiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic, otwierając konferencję „W trosce o wspólne dobro - nadzór, kontrola i audyt w miastach” zorganizowaną w dniach 31 maja - 1 czerwca br. w Katowicach przez miasto Katowice, Unię Metropolii Polskich, Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych i Bank Gospodarstwa Krajowego.

