OŚWIATA
Nauczyciela można przenieść w stan nieczynny tylko na początku roku szkolnego
Pytanie
Czy w ciągu roku można przenosić nauczyciela w stan nieczynny. Jeśli ktoś chce odejść, jaki przepis stosować?
Odpowiedź
Problematykę przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny normuje art. 20 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. W szkołach feryjnych przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny może być dokonane tylko z początkiem roku szkolnego.
Uzasadnienie
Instytucja prawna „przeniesienia w stan nieczynny” została uregulowana w art. 20 ustawy - Karta Nauczyciela. Zgodnie z jej art. 20 ust. 1 pkt 2, w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.



