Gazeta Samorządu i Administracji 19/2008 z 15.09.2008, str. 51
Data publikacji: 08.09.2008
PRAWO PRACY
Jak prawidłowo pracodawca powinien udzielić urlopu w częściach
Jestem pracownikiem samorządowym i planowałam wziąć urlop - zgodnie z art. 162 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - w częściach, z czego jedna z nich miała trwać 14 kolejnych dni kalendarzowych. Kadrowa w naszym urzędzie stała na stanowisku, że aby spełnić wymóg ustawowy, powinnam wziąć urlop od np. 4 lipca (piątek) do 17 lipca (czwartek) i to będzie stanowiło 14 dni kalendarzowych. Nie mogłam wziąć urlopu od 7 lipca (poniedziałek) do 18 lipca (piątek), gdyż według kadrowej koniec urlopu przypada w piątek i nie wlicza się wtedy do czasu trwania urlopu soboty i niedzieli (mimo że nie są one dniami pracy urzędu). Okres urlopu od 7 do 18 lipca w interpretacji kadrowej nie spełni wymogów kodeksowych. Kto ma rację?




