USTRÓJ SAMORZĄDU
Okręgi jednomandatowe w wyborach samorządowych i parlamentarnych
Nowych przedstawicieli władzy samorządowej wyłonią wybory na jesieni br. Rok 2010 to również czas na dyskusję konstytucyjną, w której nie zabraknie rozmów o Ordynacji wyborczej. Czy zostanie zmieniona przed wyborami?
Od lat 90. ubiegłego wieku funkcjonuje w Polsce ruch społeczny promujący jednomandatowe okręgi wyborcze, czyli wybór posła z każdego powiatu. W marcu br. w Suchej Beskidzkiej zorganizowano kolejną ogólnopolską konferencję poświęconą "propozycjom i perspektywom reformy prawa wyborczego". - Dwudziestolecie przywrócenia samorządu w Polsce upoważnia do uświadomienia partyjnym politykom, że Polska należy do obywateli, a nie do partii politycznych i ich liderów. O ubiegłorocznej uchwale Zgromadzenia Miast Polskich przypominamy rządzącym i apelujemy do nich o poparcie naszego żądania otwarcia nieskrępowanej debaty publicznej włączającej wszystkie środowiska obywatelskie - mówił na otwarciu konferencji , Starosta Suski. Jego słowa znalazły się w apelu uczestników konferencji do obradującego w Poznaniu Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce. Do Suchej Beskidzkiej przyjechali m.in. prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, radni wszystkich szczebli samorządu, naukowcy, dziennikarze.

