PRAWO PRACY
Doradcy i asystenci zatrudniani po wyborach
Dla większości pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wybory nie wiążą się z ustaniem ich stosunku pracy. Jednak zmiana władz samorządowych sprzyja zwalnianiu pracowników. Pracodawcy mają w tym względzie sporo możliwości, ale nie całkowitą dowolność.
Umowa o pracę jest najczęściej spotykaną formą zatrudnienia pracowników samorządowych. Jedyną grupę pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, w przypadku których wybory bezpośrednio wpływają na ich stosunek pracy, stanowią doradcy i asystenci. Są oni zatrudniani na czas pełnienia funkcji przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę lub marszałka województwa (pisaliśmy o tym szerzej w nr. 24 z 2010 r. "GSiA" w artykule pt. "Zatrudnienie samorządowców po wyborach").
Dla pozostałych pracowników samorządowych z reguły nie ma szczególnych regulacji dotyczących rozwiązywania ich stosunku pracy. Zastosowanie mają ogólne zasady, określone przede wszystkim w ustawie z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.).
Istnieją dwa sposoby rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę:



