Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-16

Kiedy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie jest opodatkowane

Czy wspólnik trzyosobowej spółki cywilnej może odstąpić od umowy spółki bez jej rozwiązania? Czy po otrzymaniu zwrotu wkładu i podziału majątku musi odprowadzić podatek? W jakiej sytuacji nie płaci podatku?

PROBLEM
RADA
Tak, wystąpienie wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej bez jej rozwiązywania jest możliwe oraz opodatkowane. Nie powoduje co prawda konieczności likwidacji spółki, jeśli pozostało w niej co najmniej dwóch wspólników, ale dla występującego wspólnika oznacza zakończenie działalności gospodarczej. Nie zapłaci on podatku wynikającego z remanentu likwidacyjnego w przypadku kontynuacji działalności w innej formie. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Jeżeli spółka cywilna została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić. Musi tylko wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (art. 869 k.c.). Z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć jednak swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, nawet gdyby spółka była zawarta na czas oznaczony. Zapisanie w umowie, że wspólnicy zrzekają się prawa do wycofania swoich pieniędzy ze spółki, nie ma mocy prawnej - jest nieważne. Ponieważ w spółce musi być co najmniej dwóch wspólników, wystąpienie wspólnika (wspólników) prowadzi do likwidacji spółki wtedy, gdy pozostałby w niej tylko jeden wspólnik - z Państwa pytania wynika, że spółka będzie mogła kontynuować działalność.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00