Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-16

Jak rozdzielić działalność gospodarczą współmałżonków

Mąż prowadzi działalność gospodarczą - hurtownię i sklep. Żona jest zarejestrowana jako osoba współpracująca. Teraz żona chce założyć własną działalność gospodarczą i prowadzić sklep. Mąż będzie prowadził tylko hurtownię. Jaki dokument należy wystawić na towar w sklepie, środki trwałe i wyposażenie sklepu? Czy jeżeli będzie to faktura VAT, to przy towarze należy uwzględnić marżę? Teraz małżonkowie mają wspólnotę majątkową, ale jeżeli będą mieć podpisaną intercyzę, rozwód, czy zmieni to sytuację?

PROBLEM
RADA
Najbardziej wskazane jest zawarcie umowy i dokonanie sprzedaży składników majątkowych służących do prowadzenia sklepu, która to sprzedaż rodziłaby obowiązek wystawienia faktury VAT. Ze względu na istnienie powiązań rodzinnych sprzedaż powinna zostać dokonana z marżą, której wysokość będzie uwzględniała charakter dokonanej transakcji. Nie jest więc konieczne stosowanie marży dokładnie takiej, jaka stosowana jest wobec indywidualnych klientów sklepu. Obowiązek ten może zostać zniesiony w przypadku rozwodu małżonków, który spowoduje, że przestaną istnieć powiązania rodzinne.
UZASADNIENIE
W przedstawionej w pytaniu sytuacji żona zarejestruje się jako nowy przedsiębiorca oraz nowy podatnik VAT, natomiast mąż będzie kontynuował swoją działalność w dotychczasowej formie, jednak w węższym zakresie. Żona przejmie część środków majątkowych należących dotychczas do działalności gospodarczej męża i za ich pomocą będzie prowadziła działalność gospodarczą w postaci sklepu. Ze względu na fakt, że mamy do czynienia jedynie z częścią przedsiębiorstwa prowadzonego przez męża, nie będzie miała miejsca sukcesja podatkowa, czyli przejęcie praw i obowiązków dotychczasowego podatnika (męża) w zakresie prowadzenia sklepu. Ta instytucja nie znajduje bowiem zastosowania w przypadku „przekształcenia” dokonanego jedynie w zakresie części przedsiębiorstwa. Konieczne i zarazem najprostsze będzie zatem przeprowadzenie między małżonkami transakcji sprzedaży przedmiotów majątkowych (towaru, środków trwałych oraz wyposażenia) służących do prowadzenia sklepu. Nie będzie przy tym konieczne sporządzenie przez męża spisu z natury, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wymienionej sprzedaży będzie można jednak dokonać dopiero po uzyskaniu przez żonę statusu czynnego podatnika VAT, czyli dopiero po złożeniu zgłoszenia VAT-R, wówczas bowiem żona, co do zasady, będzie posiadała pełnię praw wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym transakcja zawarta pomiędzy małżonkami będzie dla nich ekonomicznie neutralna.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00