Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-20

Jak traktować podatkowo użyczenie nieruchomości

Jako gmina niezwykle często mamy do czynienia z problemem rozliczenia użyczeń budynków i gruntów. Często zwracają się do nas z pytaniami o podatki osoby fizyczne i spółki komunalne pragnące użyczyć swych lokali współpracującym z gminą stowarzyszeniom. Jakie są podatkowe zasady dokonywania takich transakcji? Co z podatkiem dochodowym, VAT i od nieruchomości?

PROBLEM
RADA
Użyczenie, co do zasady, nie będzie wywierać skutków na gruncie VAT. Odpowiedzi na pozostałe pytania przedstawiamy w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, które regulują zasady używania rzeczy. Użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Istotą tej umowy jest przede wszystkim jej bezpłatny charakter. Biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania. Potwierdza to także wyrok NSA we Wrocławiu z 19 stycznia 2000 r. (sygn. akt I SA/Wr 1606/98):
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00