Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-01-20

Czy warunkiem kontynuacji odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej po cesji praw do rachunku była wpłata przed 1 stycznia 2002 r.

Do kontynuowania przez podatnika odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, po przeniesieniu praw do rachunku umową cesji, konieczna była wpłata. Pieniądze należało wpłacić przed 1 stycznia 2002 r. - wyrok NSA (sygn. akt II FSK71/05).

Rodzice, którzy przez dwa lata oszczędzali w kasie mieszkaniowej, przenieśli w 2001 r. na podstawie umowy cesji na córkę prawo do rachunku. Podatniczka (córka) pierwszej wpłaty na rachunek dokonała już po 1 stycznia 2002 r., kiedy z ustawy o PIT znikły przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej. Obowiązywał tylko przepis przejściowy zapewniający osobom oszczędzającym w kasie prawo do kontynuacji odliczania. Organy podatkowe zakwestionowały podatniczce prawo do ulgi, stwierdzając, że nie korzystała ona z ulgi ani nie dokonała wpłaty na rachunek przed 1 stycznia 2002 r. WSA uwzględnił skargę podatniczki, uznając, że przeniesienie praw i obowiązków z tytułu rachunku skutkuje również sukcesją podatkową.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00