Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-01

Czy w ramach indywidualnych programów rehabilitacji można kupić z ZFRON samochód osobowy

Jesteśmy byłym zakładem pracy chronionej (spółka z o.o.). Spełniając niezbędne warunki, zachowaliśmy zakładowy fundusz rehabilitacji, a w tym niewydatkowane dotąd środki przeznaczone na indywidualne programy rehabilitacji. Środki te pochodzą głównie z nadwyżki dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników SOD, ze zwolnień z podatku od nieruchomości, z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku ZFRON oraz PIT-4, w tym również po utracie statusu zakładu pracy chronionej. Środki te zostały uzyskane częściowo w okresie przed akcesją, a w części po 1 maja 2004 r.

PROBLEM

Czy i w jakim zakresie obecnie można z tych środków sfinansować wydatki w ramach indywidualnych programów rehabilitacji? Interesuje nas w szczególności możliwość zakupu samochodu osobowego dla pracownika niepełnosprawnego - handlowca - na wyposażenie stanowiska pracy oraz sfinansowanie usług rehabilitacyjnych, z których będzie korzystał pracownik. Czy amortyzacja samochodu i usługi rehabilitacyjne dla pracownika będą stanowić podatkowy koszt uzyskania? Proszę również o podanie przykładu księgowania.

RADA

Środki zgromadzone na rachunku ZFRON mogą zostać przeznaczone na zakup samochodu w ramach indywidualnych programów rehabilitacji (IPR). Będzie to wydatek niestanowiący pomocy dla pracownika niepełnosprawnego, lecz stanowiący przysporzenie pracodawcy. W stosunku do środków zgromadzonych po akcesji warunkiem jest jednak uzyskanie zaświadczenia o pomocy de minimis. Szczegóły wraz z dekretacją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wskazuje (art. 33 ust. 4), że:

środki funduszu rehabilitacji są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00