Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-04

Zarządzanie kapitałem w spółkach z o.o. i spółkach akcyjnych

Kapitały własne można uznać za najbardziej trwałe źródło finansowania majątku spółki, to znaczy jej aktywów. Mniej trwałym źródłem finansowania są zobowiązania spółki. Ulegają one bowiem nieustannym zmianom wraz z bieżącymi operacjami gospodarczymi spółki. Ale nawet w ramach kapitałów własnych spółki kapitałowej istnieją takie, których trwałość jest największa - jest to kapitał zakładowy (podstawowy) spółki kapitałowej oraz kapitały o charakterze bardziej płynnym. Są to kapitały, których byt może być czasowy, a wartość korygowana jest na podstawie decyzji właścicielskich (uchwał zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy).

W opracowaniu przedstawiamy, jak powstają kapitały własne, jakim celom służą i jaki mają wpływ na postrzeganie spółki.

1. Kategorie kapitałów własnych

Klasyfikacja kapitałów została dokonana przede wszystkich w przepisach o rachunkowości (najpełniej) oraz w przepisach Kodeksu spółek handlowych i przepisach pokrewnych, dotyczących specyficznych rodzajów działalności (np. w prawie bankowym lub w przepisach działalności ubezpieczeniowej).

SŁOWNICZEK

Kapitały własne - wkład właścicieli majątku spółki na czas nieograniczony lub na czas oznaczony trwaniem spółki lub decyzjami właścicieli podejmowanymi w trakcie istnienia (funkcjonowania) spółki.

Kryteria trwałości oraz źródeł pochodzenia kapitałów pozwalają wydzielić specyficzne kategorie kapitałów własnych. Ustawa o rachunkowości dzieli kapitały na następujące kategorie:

I. Kapitał podstawowy.

II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna).

III. Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna).

IV. Kapitał zapasowy.

V. Kapitał z aktualizacji wyceny.

VI. Pozostałe kapitały rezerwowe

a) kapitał rezerwowy z dopłat wspólników (poz. wprowadzona w 2003 r.),

b) należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego (wielkość ujemna) (poz. wprowadzona w 2003 r.) - zob. art. 36 ust. 2e uor.

VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych.

VIII. Zysk (strata) netto (z roku bieżącego).

IX. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wartość ujemna).

Warto zauważyć, że niektóre kategorie kapitałów własnych muszą pojawiać się „obowiązkowo”, ponieważ bez ich istnienia spółka nie mogłaby w ogóle powstać i funkcjonować. Taką kategorią w spółkach kapitałowych jest kapitał podstawowy. Przy tym k.s.h. określa minimalne wysokości kapitałów podstawowych, dla spółki z o.o. jest to 50 000 zł, dla spółki akcyjnej 500 000 zł. Oznacza to, że kapitały podstawowe nie mogą osiągnąć wartości poniżej minimum, chociaż równocześnie wielkość kapitałów własnych może okazać się mniejsza niż kapitał podstawowy lub nawet ujemna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00