Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-01

Jak rozliczyć użyczenie lokalu mieszkalnego przez wspólnika spółce cywilnej

Dwuosobowa spółka cywilna prowadzi pkpir. Wspólnik spółki cywilnej, rozliczający się podatkiem liniowym, przed zawarciem związku małżeńskiego w 1991 r. nabył spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Mieszkania tego użyczył nieodpłatnie na siedzibę spółki, której jest wspólnikiem. Spółka ma jedynie ponosić wydatki związane z eksploatacją użyczonego mieszkania. W jaki sposób rozliczyć użyczenie mieszkania spółce? Czy wspólnik będący właścicielem mieszkania będzie uzyskiwał przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości?

PROBLEM

RADA

W przypadku nieodpłatnego udostępnienia mieszkania objętego spółdzielczym prawem własnościowym u właściciela tego mieszkania nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości. Przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia powstanie po stronie wspólników spółki niebędących właścicielami użyczonego mieszkania. Jeżeli z umowy, na podstawie której użyczono mieszkania, wynika zobowiązanie spółki do ponoszenia wydatków związanych z jego eksploatacją, takich m.in. jak: czynsz, energia elektryczna, telefon, to na podstawie dowodu wewnętrznego mogą one być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Omawiając sposób rozliczenia mieszkania, objętego spółdzielczym prawem własnościowym, użyczonego przez jednego ze wspólników spółce cywilnej, należy rozpatrzyć podatkowe skutki w zakresie:

l przychodu z nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości,

l przychodu z nieodpłatnych świadczeń dla wspólników,

l rozliczania kosztów eksploatacji mieszkania.

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości - rozliczenie przez właściciela lokalu

Lokal mieszkalny jako część budynku może stanowić odrębną nieruchomość. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ustawy o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Jednak w przypadku gdy posiada Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lokal ten nie stanowi przedmiotu Pańskiej własności. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji (art. 17 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Nie daje ono jednak własności lokalu. W związku z tym nie występuje tu odrębny od gruntu przedmiot własności i tym samym nie występuje również przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00