Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-09-20

Jakie są skutki podatkowe zakupu produktów spożywczych dla pracowników w delegacji

Jesteśmy firmą handlującą częściami zamiennymi dla przemysłu ciężkiego. Oddelegowaliśmy pracowników budowlanych do naszego oddziału w celu przeprowadzenia tam remontu. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z produktów spożywczych zakupionych w celu zapewnienia im wyżywienia? Czy występuje tu obowiązek zapłaty należnego VAT od nieodpłatnego przekazania towarów pracownikom? Czy wydatki te stanowią nasze koszty i przychody dla pracowników?

PROBLEM

RADA

W sytuacji, w której oddelegowali Państwo swoich pracowników do wykonania remontu oddziału przedsiębiorstwa, podatek naliczony wynikający z nabycia towarów i usług związanych z wyżywieniem pracowników może obniżać wielkość podatku należnego. Nabywanie wyżywienia dla pracowników wykonujących remont jest bowiem pośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych (remont siedziby w celu dokonywania czynności opodatkowanych).

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie będzie przysługiwać, jeśli w ramach zapewnienia pracownikom wyżywienia będą Państwo nabywać usługi gastronomiczne. Dlatego też należałoby się zastanowić nad zorganizowaniem wyżywienia dla pracowników w formie cateringu, czy po prostu właśnie zakupu produktów spożywczych. Jednocześnie faktyczne dostarczanie pracownikom wyżywienia (artykułów spożywczych) nie będzie opodatkowane VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00