Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-03-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 19-03-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2022-01-28

Uzdrowiska termalne a prawo do zwolnienia z VAT – wyrok TSUE

TSUE orzekł, że nabycie karty uprawniającej do nabycia świadczeń opieki zdrowotnej w ramach klasycznych zabiegów termalnych może korzystać ze zwolnienia z VAT (wyrok TSUE z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie C‑513/20). Prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT jest tu jednak obwarowane kilkoma warunkami, które muszą być spełnione aby uznać tę czynność za ściśle związaną z opieką medyczną.

Zdaniem TSUE czynność polegająca na założeniu indywidualnej karty, która zawiera kartotekę medyczną uprawniającą do nabycia świadczeń opieki medycznej w ramach „klasycznych zabiegów termalnych” w uzdrowisku termalnym, może być objęta zwolnieniem z VAT przewidzianym w tym przepisie jako czynność ściśle związana z opieką medyczną, ale tylko w przypadku gdy:

  • karta i kartoteka obejmują dane dotyczące stanu zdrowia, przepisanej i zaplanowanej opieki medycznej, jak również sposobów jej realizacji,
  • wgląd do tych danych jest niezbędny dla świadczenia tej opieki i osiągnięcia zamierzonych celów leczniczych,
  • ponadto rzeczona opieka medyczna oraz czynności ściśle z nią związane powinny być podejmowane na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez ośrodki medyczne i diagnostyczne lub inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze w rozumieniu tego art. 132 ust. 1 lit. b).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00