Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-21

Jak po zmianach rozliczać wynagrodzenia w 2022 r.

W 2022 r. zmieniły się rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń (w tym wynagrodzeń) otrzymywanych przez zatrudnione osoby. Zmiany wprowadzono w ramach programu reform zwanych Polskim Ładem, którego przepisy zawarto w ustawie z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Polski Ład przesądza m.in. o:

  • wyższej kwocie zmniejszającej miesięczne zaliczki podatkowe na mocy PIT-2,
  • nowej skali podatkowej i podniesieniu do 120 000 zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 32%,
  • likwidacji możliwości odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczek na podatek oraz zmianie reguł obniżania składki zdrowotnej do wysokości podatku,
  • wprowadzeniu ulgi dla tzw. klasy średniej,
  • nowych ulgach podatkowych: uldze na powrót dla podatników osiedlających się w Polsce, uldze dla podatników z co najmniej czwórką dzieci oraz uldze dla pracujących emerytów.

Podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek i nowe reguły jej stosowania

Określona w pierwszym przedziale skali podatkowej kwota zmniejszająca podatek od 2022 r. wynosi 5100 zł. Ze zmiany tej wynika, iż tzw. kwota wolna od podatku po zmianach osiąga pułap 30 000 zł, co wynika z tego, że 5100 zł to właśnie 17% z 30 000 zł.

Wskutek powyższej modyfikacji płatnicy po 31 grudnia 2021 r. przy obliczaniu zaliczek podatkowych należnych od świadczeń przyznawanych pracownikowi powinni stosować 1/12 nowej kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 425 zł, co wynika z wyliczenia: 1/12 × 5100 zł (o ile dysponują złożonym przez zatrudnionego oświadczeniem PIT-2).

Co ważne, od 2022 r. kwotę zmniejszającą miesięczne zaliczki na podatek należy stosować zarówno przy kalkulowaniu podatku 17%, jak i 32%. Nie obowiązuje więc już ogólna reguła nakazująca zaprzestawać (co do zasady) uwzględniania 1/12 kwoty zmniejszającej miesięczną zaliczkę PIT w sytuacji, gdy dochód pracownika przekroczy pułap pierwszego progu podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00