Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-04-2024
Data publikacji: 2021-12-20

Prezentacja w bilansie wybranych zdarzeń gospodarczych

Celem wszystkich sprawozdań finansowych sporządzanych przez jednostki gospodarcze jest dostarczenie odbiorcom tych sprawozdań użytecznych informacji na temat sytuacji i działalności jednostki. Osiągnięcie tego celu jest niemożliwe bez prawidłowej prezentacji w  sprawozdaniach poszczególnych zdarzeń gospodarczych. W niniejszym materiale przedstawiamy 11 kłopotliwych zdarzeń gospodarczych, z którymi księgowi mają problem dotyczący tego, w jakiej pozycji bilansu powinni je wykazać.

  1. Gdzie w bilansie wykazać wpłaconą zaliczkę na nieruchomość inwestycyjną

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje osobnej pozycji bilansu, w której można prezentować zaliczki na nieruchomości inwestycyjne (w odróżnieniu np. od zaliczek wpłaconych na poczet budowy środków trwałych, kupna wartości niematerialnych i prawnych czy zaliczek na dostawy i usługi). Należy jednak pamiętać, że prawo bilansowe wskazuje, iż:

  • informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy o rachunkowości, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki (por. art 50 ust. 1 uor),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00