Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-02
Data publikacji: 2023-06-02

Samorządy z Wielkopolski obawiają się wprowadzenia regulatora dla opłat za śmieci

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wydało stanowisko w sprawie wprowadzenia regulatora w branży odpadowej. Samorządowcy nie chcą, by taryfy opłat za śmieci były ustalane przez centralny organ decyzyjny.

SGiPW podczas zjazdu przedstawicieli członków stowarzyszenia podjęło stanowisko w sprawie zapowiedzi wprowadzenia odgórnego regulatora dla wysokości opłat za śmieci. Dokument został skierowany do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Klimatu i Środowiska.

„Mając już spore doświadczenie wynikające z realizacji procesów gospodarowania odpadami, jednoznacznie poddajemy w wątpliwość (lub sprzeciwiamy się) potrzebę ustalania taryf lub cenników przez centralny organ decyzyjny. W naszej opinii zasada ta ograniczy autonomię JST w podejmowaniu decyzji i wypaczy podstawową zasadę reformy, zakładającą władztwo gmin nad lokalnymi odpadami” – wskazano w stanowisku.

Obawy samorządowców

Przedstawiciele SGiPW obawiają się, że ewentualne zatwierdzanie stawek za gospodarowanie odpadami przez państwowego regulatora, może powodować podobne problemy, z jakimi samorządy borykają się przy ustalaniu stawek za usługi wodno-kanalizacyjne. „Znikoma elastyczność Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, przewlekłość procedowania, a także brak reakcji na oczywisty wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, powodują powolne załamywanie się lokalnych systemów i podmiotów świadczących tak istotne usługi” – wskazuje SGiPW. 

Według samorządowców należy powrócić do dyskusji nad poprawą efektywności systemu, który już funkcjonuje. Ich zdaniem, konieczne jest też wprowadzenie nowej i przejrzystej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dobrego systemu kaucyjnego. Zdaniem SGiPW pozostawienie określania stawek w rękach samorządu pozwoli utrzymać odpowiedni standard usług oraz finansową dostępność do nich. 

Obecnie, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy w drodze uchwały określa wysokość stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rada może różnicować stawki w zależności od powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, ilości zużytej wody lub liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość. W uchwale można też określić różne stawki dla odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich. Rada gminy może też stosować łącznie różne kryteria różnicujące stawki opłat.

SSPAP

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00