Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-07
Data publikacji: 2024-06-07

KSeF od 1 lutego 2026 roku - nowelizacja ustawy o VAT podpisana

Obowiązek wdrożenia KSeF od 1 lutego 2026 roku obejmie wszystkich podatników, czynnych i zwolnionych z VAT. 5 czerwca Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, odraczającą Krajowy System e-Faktur. Dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

MF nie przewiduje ulg podatkowych dla podatników wdrażających KSeF w firmie >>>

Jak wdrożyć KSeF w biurze rachunkowym >>>

Przesunięcie terminu obowiązkowego KSeF

Ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur w KSeF (obowiązek e-fakturowania), od dnia 1 lipca 2024 r. W pierwszej kolejności, tj. od 1 lipca 2024 r., mieli nim zostać objęci podatnicy czynni VAT, a następnie (od 1 stycznia 2025 r.) podatnicy zwolnieni z VAT. Od 1 lipca 2024 r. miał także wejść w życie obowiązek podawania numeru KSeF w przelewach za faktury w transakcjach między podatnikami VAT czynnymi, w tym w transakcjach objętych mechanizmem podzielonej płatności.

W związku ze zdiagnozowanymi podczas audytu problemami dotyczącymi wydajności systemu zdecydowano o odroczeniu terminu wdrożenia KSeF. 

Ustawą z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw określono nową datę wejścia obowiązku fakturowania za pomocą KSeF na 1 lutego 2026 roku. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Ważne

Obowiązek wdrożenia KSeF będzie miał zastosowanie do wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r.

W związku z przesunięciem daty wejścia w życie obowiązku fakturowania za pomocą KSeF konieczne było również odpowiednie odroczenie innych terminów związanych z wdrożeniem systemu, tj.:

  • okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej,
  • odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,
  • odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF,
Ważne

Dodatkowe odroczenia zawarte w ustawie obejmą półroczny okres przejściowy - powyższe obowiązki wejdą w życie od 1 sierpnia 2026 roku.

MF przygotuje kolejny projekt

Ministerstwo Finansów zapowiada, że kolejne uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym zostaną przedstawione propozycje dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od. 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 roku.

prezydent.gov.pl

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00