Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-22

Różnice pomiędzy bilansami zamknięcia i otwarcia nie zawsze świadczą o nieprawidłowościach

Przygotowując dane do sprawozdania za 2022 r., zauważyliśmy, że zatwierdzony bilans otwarcia wprowadzony przez poprzednią księgową różni się od bilansu zamknięcia za 2021 r. Czy taka sytuacja jest możliwa? Jak to wpłynie na sprawozdanie za 2022 r.?

Generalnie dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym muszą być porównywalne. Dzięki temu jest możliwa ocena sytuacji finansowej i majątkowej jednostki za kolejne lata. Jednym z aspektów zapewnienia takiej porównywalności jest stosowanie zasady ciągłości. Zgodnie z nią zapisy z poprzedniego okresu sprawozdawczego są punktem wyjścia dla prowadzenia ksiąg w następnym. Może się jednak zdarzyć, że pomiędzy bilansami zamknięcia i otwarcia wystąpią różnice. Czy jest to prawidłowe? A może doszło do błędu lub przestępstwa? Odpowiedzi na te pytania zależą od okoliczności.

Zmiana polityki

Zasadniczo w kolejnych latach powinny być stosowane te same zasady (polityka) rachunkowości. Pozwala to na zapewnienie wspomnianej porównywalności i analizy zmian składników prezentowanych w sprawozdaniu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na te same reguły i metody w rachunkowości przez kolejne lata. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości w uzasadnionych przypadkach można odstąpić od ciągłości stosowania przyjętych zasad (polityki) rachunkowości i zmienić je, dokonując retrospektywnego przekształcenia danych porównawczych. Niestety, w takiej sytuacji dane z bilansu zamknięcia będą inne niż w bilansie otwarcia. Jest to jednak uzasadniona sytuacja.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00