zatrudnienie
Do rozwiązania umowy o pracę można wykorzystać technologię
Żeby było ono skuteczne, pracodawca może wyrazić swoją wolę w dowolny sposób. Może to nastąpić także na spotkaniu online albo przez komunikator internetowy. Jednak niezachowanie odpowiedniej formy naraża pracodawcę na ryzyka
Wykorzystywanie technologii i rozwiązań informatycznych w relacji z pracownikami już nikogo nie dziwi. Prawo, w tym prawo pracy, nie zawsze jednak nadąża za tymi nowinkami. Ważny jest też ochronny charakter niektórych przepisów prawa pracy, w tym w szczególności tych regulujących rozwiązanie umowy o pracę. Jak zatem przeprowadzić zwolnienie pracownika z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, aby nie narazić się na ryzyko naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę?
Liczy się forma
Zgodnie z art. 30 par. 3 kodeksu pracy (dalej: k.p.) oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę powinno zostać sporządzone na piśmie. Dotyczy to zarówno zwykłego wypowiedzenia, jak i oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarki).
Zachowanie powyższego wymogu oznacza konieczność własnoręcznego podpisania oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę przez osobę reprezentującą pracodawcę. Treść tego oświadczenia może być sporządzona w dowolny sposób – może to być pismo ręczne, maszynowe, wydruk komputerowy itp. Konieczny jest jednak własnoręczny podpis. Taki wymóg nie jest dochowany, gdy nie jest to znak oryginalny, a jedynie odtworzony za pomocą kalki, kserokopiarki, skanera lub faksu.