Poradnia ubezpieczeniowa
- Dlaczego wykonywanie dodatkowego zlecenia w okresie pobierania zasiłku opiekuńczego nie zawsze pozbawi prawa do tego świadczenia
- Na jakich zasadach ZUS musi naliczyć odsetki od niewypłaconego zasiłku, gdy wcześniej błędnie wyłączył uprawnionego z ubezpieczeń
- Czy okres, za jaki pracownik stracił prawo do zasiłku chorobowego, wlicza się do okresu zasiłkowego
ZUS wydał decyzję, w której stwierdził, że nie mam prawa do zasiłku opiekuńczego za okres opieki nad dzieckiem i muszę ten zasiłek zwrócić. Podstawą do wydania tej decyzji było to, że wykonywałam pracę zarobkową w tym czasie. Owszem, oprócz etatu wykonywałam również umowę zlecenia, ale zdalnie i wieczorami. Nie ma to wpływu na opiekę nad dzieckiem. Czy te okoliczności będą miały znaczenie dla sądu rozpatrującego odwołanie od decyzji?
Tak, te okoliczności mogą mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia odwołania od decyzji odmawiającej prawa do zasiłku opiekuńczego.
Na mocy art. 35 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) do zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio m.in. art. 17 tej ustawy. Zgodnie z jego ust. 1 ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Przepis ten pozbawia zatem zasiłku m.in. rodziców opiekujących się dzieckiem w dwóch odrębnych przypadkach: