Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-12-31 info
Data publikacji: 2022-02-22

Obowiązki finansowe pracodawcy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę zobowiązuje go do rozliczenia finansowego ze zwalnianym pracownikiem. Jednak pracodawcy dotknięci skutkami epidemii koronawirusa mogą obniżyć wysokość odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń należnych zatrudnionym do równowartości 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca wypowiadający umowę o pracę rozlicza się nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale często także m.in. z ekwiwalentu urlopowego, odprawy, odszkodowania za zakaz konkurencji, a niekiedy również z wynagrodzenia za dni zwolnienia ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Ekwiwalent za urlop, odprawy oraz odszkodowania

Ostatniego dnia trwania stosunku pracy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ekwiwalent należny za niewykorzystane w naturze dni urlopu wypoczynkowego. Czasami zakończenie współpracy z pracownikiem wymusza ponadto wypłatę odprawy. Dotyczy to najczęściej sytuacji, w których do wypowiedzenia dochodzi z przyczyn leżących wyłącznie po stronie zakładu pracy (np. wskutek likwidacji stanowiska pracy lub reorganizacja przedsiębiorstwa).

Pracownikowi w związku z utratą przez niego pracy, do której doszło nie tylko w ramach zwolnień grupowych, ale również przy zwolnieniach indywidualnych, z przyczyn go niedotyczących, należy się odprawa w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

A wtedy, gdy następuje skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia, pracownikowi z tego tytułu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Wspomniane świadczenia wylicza się na zasadach obowiązujących przy obliczaniu pieniężnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00