Gazeta Samorządu i Administracji 17/2005 z 15.08.2005, str. 3
Data publikacji: 28.06.2018
Z Sejmu
NIE DLA RZĄDZENIA ZZA KRAT
Parlamentarzyści przez zmiany w prawie uniemożliwili sprawowanie urzędu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta osobom m.in. tymczasowo aresztowanym, odbywającym kary pozbawienia wolności i kary aresztu.
Sejm na posiedzeniu 29 lipca br. przyjął ustawę zmieniającą ustawy o samorządzie gminnym, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, o referendum lokalnym oraz ustawę Kodeks karny wykonawczy.
Nowela wprowadza instytucję zastępstwa w sytuacji, gdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie może pełnić swoich obowiązków, bo jest tymczasowo aresztowany, odbywa karę więzienia za przestępstwo nieumyślne, odbywa karę aresztu lub jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. Wówczas jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca.
W bezpośrednich wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta może kandydować osoba posiadająca prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) do rady gminy, która ukończyła 25 lat. Taki przepis uniemożliwi też staranie się o reelekcję w kolejnej kadencji przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, który utracił mandat w wyniku skazania go prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.
Ponadto utrata mandatu przez radnego, a także wójta, burmistrza i prezydenta miasta może nastąpić, gdy w terminie nie złożą oświadczenia majątkowego, a także m.in. oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka.
Zgodnie z nowelą, referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także rady gminy będzie ważne, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli wcześniej w wyborach tych władz samorządowych.
