Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-10

JAK WYPŁACAĆ ŚWIADCZENIA ZA CZAS CHOROBY

W niektórych przypadkach pracownik, mimo że w danym okresie był nieobecny w pracy i nie wykonywał swoich codziennych obowiązków, otrzymuje wynagrodzenie. Jedną z takich okoliczności jest niezdolność do pracy spowodowana chorobą. Kodeks pracy przewiduje, że pracownikowi z powodu takiej nieobecności w pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a po wyczerpaniu w danym roku kalendarzowym 33 dni nieobecności w pracy z tego powodu - zasiłek chorobowy.

I. Ustalanie prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
Pracownik ma zagwarantowane prawo do świadczeń z powodu choroby lub innej niezdolności do pracy, np. urodzenia dziecka. Zabezpieczeniu z tego tytułu podlega niezależnie od tego, czy składki za niego są opłacane w terminie i w pełnej wysokości. Jeżeli pracodawca nie wywiązywałby się ze swoich obowiązków, to wypłatę świadczeń gwarantuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który administruje składkami na ubezpieczenia społeczne.
1. Podstawa wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
Dowodem, który stwierdza czasową niezdolność pracownika do pracy, a tym samym stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA przez upoważnionego lekarza. Zaświadczenie jest dokumentem poufnym. Dokument ten powinien być wypełniony poprawnie, bez błędów. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że zaświadczenie zostało wypełnione z błędami, to odsyła pracownika z powrotem do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie, aby ten wyeliminował nieprawidłowości. Każda naniesiona na zwolnieniu poprawka musi być potwierdzona podpisem i pieczątką lekarza. Dopóki pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego wystawionego bezbłędnie, dopóty pracodawca nie może wypłacić świadczenia.
W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (ZUS ZLA) informacje o okolicznościach, które mają wpływ na prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego albo na jego wysokość (80% lub 100%), podaje się z zastosowaniem następujących kodów literowych:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00