Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-22

Od 21 lipca 2009 r. płatnicy składek będą mogli przesyłać dokumenty do ZUS podpisane wyłącznie bezpiecznym podpisem elektronicznym

Płatnicy, którzy przekazują do ZUS dokumenty przez Internet, po 20 lipca 2009 r. będą mogli je przesłać wyłącznie wtedy, gdy zostaną podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym.

W lipcu 2009 r. wygasają certyfikaty niekwalifikowane ostatniej grupie płatników składek. Przesyłki zawierające dokumenty ubezpieczeniowe podpisane w ten sposób będą przyjmowane do 20 lipca 2009 r. Tego dnia przestanie działać używany przez ponad 10 lat system oparty na certyfikacie niekwalifikowanym klucza publicznego dedykowanym ZUS.

Używane dotychczas podpisy elektroniczne były tzw. podpisami dedykowanymi ZUS. Oznacza to, że certyfikaty generowane przez Centrum Certyfikacji mogły być używane wyłącznie w kontaktach z ZUS. Uzyskanie takiego certyfikatu wymagało wizyty raz w roku w jednostce ZUS z nagranym na dyskietce wnioskiem elektronicznym sporządzonym w programie Płatnik (rys. 1).

infoRgrafika

Rys.1. Tak wyglądało kiedyś tworzenie wniosku o certyfikat i generowanie klucza prywatnego

Nie był to najprostszy sposób na uruchomienie przekazu elektronicznego dokumentów, ale w oczach użytkowników miał jedną zasadniczą zaletę w porównaniu do bezpiecznego podpisu elektronicznego - był bezpłatny. Całość kosztów związanych z obsługą certyfikatów niekwalifikowanych pokrywał ZUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00