Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-13

Strajkujący pracownik w ewidencjach i dokumentach ubezpieczeniowych

Strajk jest efektem nierozwiązanego sporu zbiorowego. Stanowi najbardziej radykalną formę nacisku na pracodawcę. Jednak niezależnie od tego, czy pracownik pracuje, czy strajkuje, pracodawca ma obowiązek ująć go w formularzach ZUS i ewidencjach, takich jak np. ewidencja czasu pracy. W praktyce niejednokrotnie bywa to problematyczne.

OLGA DZIERZBICKA

Czym jest strajk

Strajk pracowniczy najczęściej ma na celu polepszenie warunków pracy i płacy. Taki strajk może być legalny lub nielegalny. Zasady legalnego przeprowadzania strajku regulują przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). Co prawda powołana ustawa nie podaje definicji strajku nielegalnego, jednak za taki strajk uznaje się każdy strajk zorganizowany niezgodnie z przepisami tej ustawy.

CO NA TO SĄD?

Strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy, a stopień nielegalności strajku (naruszenia przepisów ustawy) ma istotny wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie, kierowanie akcją strajkową lub udział w strajku. Nie do przyjęcia jest teza, że sam fakt zorganizowania i udział w nielegalnym strajku przesądzają o istnieniu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przez pracownika organizującego strajk.

Wyrok SN z 7 lutego 2007 r., sygn. akt I PK 209/06, niepublikowany

Legalny strajk jest zbiorowym powstrzymaniem się pracowników od wykonania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych (art. 17 w zw. z art. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Zakres przedmiotowy prawa do strajku nie może zatem dotyczyć każdej sprawy. Jego cel jest ograniczony do sporu zbiorowego prowadzonego w zakresie określonym przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00