Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-05
Data publikacji: 2023-12-05

6% PCC dla kupujących szóstą i kolejną nieruchomość

Od 1 stycznia 2024 r. podatek PCC dla kupujących szóstą i kolejną nieruchomość wzrośnie do 6%.

Taka podwyższona stawka dotyczy dokładnie osób, które:

● nabywają co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej albo

● już nabyły co najmniej pięć takich lokali.

W przypadku gdy nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje przez kilku kupujących, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku według stawki 6% są wyłącznie kupujący spełniający wymienione warunki.

Co więcej, nowa stawka ma zastosowanie niezależnie od zwolnienia z PCC transakcji opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (zob. art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC).

Stosowanie przepisów w okresie przejściowym

Czynności cywilnoprawne dokonane przed 1 stycznia 2024 r. są rozliczane na dotychczasowych zasadach. Nowych przepisów nie stosuje się do umów sprzedaży zawieranych w związku z wykonaniem umów zobowiązujących do dokonania tej sprzedaży, zawartych przed dniem wejścia w życie 1 stycznia 2024 r.

Przygotowanie do zmian

Nowy podatek PCC 6% dotyczy wyłącznie mieszkań i zapłacą go jedynie osoby, które planują kupić szóste i kolejne mieszkanie w obrębie tej samej inwestycji, a więc np. w jednym budynku wielorodzinnym lub na tym samym osiedlu. Celem ustawodawcy miało być ograniczenie zjawiska hurtowego skupowania mieszkań. Rozwiązaniem jest rozłożenie zakupów mieszkań na różne inwestycje mieszkaniowe, a nie zakupywanie mieszkań w jednej inwestycji. Dzięki temu inwestor będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach.

Czytaj więcej w Dodatku specjalnym do Monitora Księgowego Nr 12/2024: "Jak przygotować się do zmian 2024 w podatkach i rachunkowości" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00