Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-19

społeczeństwo

Demografia. Więcej niż wyzwanie dekady

To, co dzieje się ze społeczeństwem w Polsce, przypomina sytuację w wielu krajach Europy, które szybko się starzeją. Dziś nad Wisłą co piąty mieszkaniec skończył 65 lat, a za kilkanaście lat będzie to dotyczyło już co czwartego, a nawet co trzeciego. Coraz ważniejszą rolę odgrywa migracja

Obecnie w Polsce żyje o ponad 1,6 mln więcej seniorów niż dzieci i młodzieży. I ta różnica będzie się powiększała. Równocześnie w wielu rejonach będzie stało coraz więcej pustych domów i mieszkań.

Po pierwsze: już dziś młodsze pokolenia są coraz mniej liczne, bo coraz mniej rodzi się dzieci. 30 lat temu w Polsce średnio mieszkało troje dzieci w rodzinie, a teraz są to najczęściej jedynacy. A nawet gdyby kobiety zdecydowały się powszechnie na urodzenie dwójki czy trójki dzieci, to i tak nie udałoby się osiągnąć zastępowalności pokoleń (by młodsze były tak samo liczne jak starsze). Po drugie: wydłuża się czas przeciętnego życia. W ciągu trzech dekad – o siedem lat. Zwiększa się liczba osób, które skończyły 65 lat, ale także tych, które mają więcej niż 80 lat. Co to oznacza dla życia społecznego? Ludzie będą żyli dłużej w coraz mniej licznych rodzinach. Trzecim zjawiskiem – istotnym dla demografii – jest to, że coraz ważniejszą rolę spełnia migracja, i to ta polegająca zarówno na wyjazdach z kraju, jak i na przyjazdach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00