finanse
RIO chcą, aby radni dostawali ryczałt
Regionalne izby obrachunkowe przyjrzały się temu, jak samorządy wypłacają diety radnym. Według nich należy przesądzić, że to ryczałt za pełnienie funkcji, a nie tylko zwrot kosztów i rekompensata
RIO przeprowadziły kontrolę koordynowaną „Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na funkcjonowanie organów stanowiących”. Jej wyniki wskazały na pewne nieprawidłowości, w szczególności w zakresie potrącania diet za nieobecności (patrz: infografika). Przede wszystkim jednak skłoniły RIO do wyciągnięcia systemowych wniosków. Zwrócono uwagę na problemy interpretacyjne dotyczące tego, czy uchwały rad w sprawie diety to akty prawa miejscowego i jako takie powinny być publikowane w dziennikach urzędowych, oraz charakteru samych diet. RIO uważają, że powinny być one traktowane jako ryczałt.





