Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 09-06-2023
Artykuł aktualny
na dzień 09-06-2023
Data publikacji: 2023-03-21

Od 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy będą mogli zakładać fundacje rodzinne – nowa forma zarządzania mieniem

Od 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy będą mieli możliwość zakładania fundacji rodzinnych. Dzięki nim majątek firmy zostanie utrzymany w całości, co ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji nowych inwestycji. Przy tym członkowie rodziny fundatora nie będą musieli osobiście angażować się w prowadzenie biznesu, aby korzystać z jej zysków. Co ważne, założenie fundacji i przekazanie do niej majątku nie będzie opodatkowane. Przedstawiamy najważniejsze rozwiązania, które zostaną  wprowadzone ustawą o fundacji rodzinnej.

Tworzenie fundacji rodzinnych

Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Tworzenie fundacji następuje w kilku krokach, które przedstawiamy poniżej (zob. art. 21 ustawy o fundacji rodzinnej).

Tworzenie fundacji rodzinnej - krok po kroku

Krok 1. Fundator (lub kilku fundatorów) składa oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie.

Krok 2. Fundator (lub fundatorzy) sporządza statut fundacji rodzinnej i ustanawia organy fundacji rodzinnej wymagane przez ustawę lub statut. Organami takimi są zarząd, rada nadzorcza i zgromadzenie beneficjentów (zob. art. 43 ustawy o fundacji rodzinnej).

Krok 3. Fundator (ewentualnie fundatorzy) przekazuje do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł (art. ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00