Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Data publikacji: 2023-04-20

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty VAT u pożyczkodawcy, który wybrał opodatkowanie VAT świadczonych usług

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek pieniężnych innym firmom (polskim podatnikom VAT). Pożyczki są udzielane odpłatnie za należnym oprocentowaniem (stałym lub zmiennym) na czas oznaczony (na kilka miesięcy lub kilka lat), przy czym dokonywane przez pożyczkobiorców wpłaty zaliczane są w pierwszej kolejności na rzecz kapitału, a dopiero później na odsetki (co oznacza, że płatność należnych odsetek następuje na koniec okresu finansowania, tj. po zwrocie całego kapitału).

Obecnie do tych usług spółka stosuje zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, a obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych usług rozpoznaje kasowo w dacie otrzymania odsetek stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e w zw. ust. 6  ustawy o VAT. 

Spółka rozważa rezygnację ze zwolnienia podatkowego dla świadczenia usług pożyczek (wybór tzw. opcji opodatkowania usług pośrednictwa finansowego). Po dokonaniu tej rezygnacji świadczyłaby jedynie usługi (udzielania pożyczek) opodatkowane VAT. 

Czy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy o VAT moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT należy wyznaczać zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty za usługę pożyczki w postaci należnych odsetek, czy też w oparciu o zasady ogólne?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00