Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Data publikacji: 2023-04-14

Czy można nie stosować nowo wydanego standardu rachunkowości ze względu na rozbieżności z ustawami podatkowymi

PROBLEM

W związku z wydanym w 2022 r. Krajowym Standardem Rachunkowości KSR nr 15, który ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2023 r., chcemy dowiedzieć się, czy można nie stosować tego standardu, który ewidentnie odbiega od rozwiązań podatkowych? Czy jeśli jednostka w polityce rachunkowości ma zapis, że stosuje krajowe standardy rachunkowości, to automatycznie oznacza, że musi stosować również wydawane przez Komitet stanowiska?

RADA

Ustawa o rachunkowości nie narzuca formalnego obowiązku korzystania z krajowych standardów rachunkowości (w tym z KSR nr 15 "Przychody") ani ze stanowisk wydawanych przez Komitet Standardów Rachunkowości. Należy jednak podkreślić, że zarówno standardy, jak i stanowiska nie kreują nowych przepisów prawnych, a jedynie objaśniają te, które już są zawarte w ustawie o rachunkowości. Dlatego też pomimo braku formalnego obowiązku ich stosowania, rozwiązania w nich zawarte powinny być jednak w większym lub mniejszym stopniu uwzględniane w rachunkowości każdej jednostki. Tylko w taki sposób można bowiem zapewnić realizację podstawowej zasady rachunkowości, jaką jest przedstawienie rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Stosowanie rozwiązań podatkowych dla celów rachunkowych jest jednak możliwe poprzez świadome stosowanie uproszczeń, na które zezwala ustawa o rachunkowości.

W sytuacji gdy jednostka decyduje się na zapis w polityce rachunkowości, że stosuje krajowe standardy rachunkowości, oznacza to automatycznie, że jest zobowiązana do stosowania nie tylko wszystkich krajowych standardów rachunkowości, ale również wszystkich wydawanych przez Komitet stanowisk.

UZASADNIENIE

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00