Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Pracownicy i zleceniobiorcy, za których płatnicy opłacili zaległe składki na ZUS, nie osiągają przychodu opodatkowanego PIT – interpretacja ogólna MF

Pracownicy, zleceniobiorcy, byli pracownicy i byli zleceniobiorcy, za których płatnicy zapłacili zaległe składki na ZUS, w części która powinna być sfinansowana ze środków tych osób, nie osiągają z tego tytułu przychodu opodatkowanego PIT. Płatnicy nie mogą takich składek zaliczyć do kosztów podatkowych. Takie stanowisko zajął MF w interpretacji ogólnej wydanej w tej sprawie. 

W interpretacji ogólnej MF stwierdził, że:

Przyjmując zatem argumentację prezentowaną w jednolitej i ugruntowanej linii orzeczniczej sądów, należy uznać, że płatnik składek, dokonując zapłaty zaległych składek sus i składek zdrowotnych, wykonuje ciążący na nim obowiązek publicznoprawny, którego nie może scedować na podatników (pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców). Stąd też późniejsza zapłata tych składek przez ich płatnika nie może być uznana za świadczenie dokonane „za ubezpieczonych” (za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców), gdyż na podstawie odrębnych przepisów) nie są oni zobowiązani do ich zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00