Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 04-06-2023
Data publikacji: 2023-04-19

Jak rozliczyć świadczenie pieniężne wypłacone w związku z zawarciem porozumienia rozwiązującego umowę o pracę przed jej faktycznym rozpoczęciem

PROBLEM

W styczniu 2023 r. spółka z o.o. podpisała z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony z terminem rozpoczęcia pracy od 1 maja 2023 r. 21 kwietnia 2023 r., tj. jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem pracy, spółka zawarła z tym pracownikiem porozumienie rozwiązujące umowę o pracę z dniem 30 kwietnia 2023 r. Na podstawie porozumienia spółka zobowiązała się do wypłacenia pracownikowi dodatkowego świadczenia pieniężnego w kwocie 40 000 zł. Kwota świadczenia wynikała z czterokrotności wynagrodzenia zasadniczego liczonego jako zapłata za trzymiesięczny okres wypowiedzenia przewidziany w umowie o pracę oraz dodatkowo jednomiesięczne wynagrodzenie. Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę zostało zawarte na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. W jaki sposób spółka powinna rozliczyć takie świadczenie? Czy należy je uznać za przychód ze stosunku pracy tej osoby?

RADA

Tak, wypłacone świadczenie należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy i pobrać od niego zaliczkę na PIT. Nie może ono korzystać ze zwolnienia z PIT. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Świadczenie otrzymane przez niedoszłego pracownika przed rozpoczęciem przez niego umówionej ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00