Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Data publikacji: 2023-04-20

Czy wynajem apartamentu w systemie dobowym musi być rejestrowany na kasie rejestrującej

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi polegające na wynajmie apartamentów w systemie dobowym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Część płatności za usługi najmu apartamentów są pobierane na etapie rezerwacji. Spółka otrzymuje je albo za pośrednictwem portalu, poprzez który są dokonywane rezerwacje, albo bezpośrednio od gościa.

Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłaty przez portal jednoznacznie wynika, których konkretnie czynności dotyczą dane wpłaty. 

Czy wpłaty dokonywane przez gości apartamentów za pośrednictwem portalu powinny być obowiązkowo ewidencjonowane w kasie rejestrującej?  Czy i w jaki sposób ewidencjonować w kasie rejestrującej usługę, gdy gość apartamentu dokona wpłaty przelewem bezpośrednio na konto bankowe spółki z opisem usługi, której wpłata dotyczy?

RADA

Spółka ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej w stosunku do świadczonych usług polegających na wynajmie apartamentów w systemie dobowym. Nie musi zatem świadczonych usług rejestrować na kasie rejestrującej. Dotyczy to zarówno usług, za które zapłata nastąpiła za pośrednictwem portalu, jak i tych, za które zapłata wpłynęła ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00