Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Czy wykładowcy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT świadcząc usługi na rzecz uczelni - interpretacja ogólna

20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której określa zasady opodatkowania VAT usług świadczonych przez wykładowców będących podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Zdaniem MF świadczenia wykładowców na rzecz uczelni, podlegające VAT nie mogą korzystać z żadnego ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych dla usług kształcenia. Dlatego, gdy  nie korzystają ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów ich usługi są opodatkowane stawką 23%.

Interpretacja ogólna została wydawana w związku z przypadkami niejednolitego stosowania przez organy podatkowe przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień z VAT dla świadczeń wykonywanych przez wykładowców.

1.Jakiego stanu faktycznego dotyczy wydana interpretacja ogólna

W ramach realizacji świadczeń związanych z kształceniem (każdego rodzaju) uczelnie współpracują z osobami, które posiadają wiedzę z danej dziedziny i które przekazują tę wiedzę odpowiednio studentom, słuchaczom, uczestnikom szkół doktorskich, kursantom, uczestnikom szkoleń, warsztatów, seminariów itd. Współpraca taka może odbywać się m. in. na podstawie umowy, w ramach której uczelnia zleca osobie przekazującej wiedzę z konkretnej dziedziny (wykładowca) przeprowadzenie zajęć dydaktycznych. W ramach tej umowy wykładowca opracowuje program dydaktyczny, przygotowuje materiały związane z kształceniem (wykładem, cyklem wykładów, kursem, szkoleniem) i przeprowadza czynności polegające na kształceniu (wykłady, kursy, szkolenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00